Oι μαθητές των τμημάτων Β1 και Β4 επισκέφθηκαν την Τρίτη 28/11/2017 το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο. Υπεύθυνη της διδακτικής επίσκεψης ήταν η διδάσκουσα του μαθήματος της Βυζαντινής  Ιστορίας κα Γαλανοπούλου Μαρία, Φιλόλογος.

Οι μαθητές περιηγήθηκαν την έκθεση με θέμα: «Βυζαντινών πράγματα» και  γνώρισαν τα πράγματα που χρησιμοποιούσαν οι Βυζαντινοί στην καθημερινή και τη θρησκευτική τους ζωή. Με τη γνωριμία αυτή βιωματικά συνειδητοποιήθηκε από τους μαθητές η ζωή, ο τρόπος σκέψης και ο πολιτισμός των Βυζαντινών.

Παρακάτω δίνονται αναλυτικά τα δύο μέρη της περιήγησης: «Η μετάβαση από τον αρχαίο κόσμο στο βυζαντινό» και «ο κόσμος του Βυζαντίου». Επίσης γίνεται αναφορά στις πιο αντιπροσωπευτικές αίθουσες του Βυζαντινού Μουσείου καθώς και στα εκθέματα των αιθουσών αυτών.

Πατήστε εδώ για να περιηγηθείτε.